Kiszállítás készletről akár 48-72 órán belül!
25 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Mintaboltjainkban kipróbálhatja termékeinket!
Kosaram

Gyors kiszállítás készletről - akár 48-72 órán belül!

25.000 Ft felett INGYENES házhoz szállítás!

Blog

A gyermekkori egyensúlyfejlesztés előnyei és fontossága

A változó világ hatása gyermekünk fejlődésére

Egy kisgyerek számára, a tanulás korai szakaszában olyan - egy felnőtt korban egyszerűnek tűnő – feladat, mint a cipőfűző bekötése is komoly koncentrációt és finommotorikai készségeket igényel. Azt, hogy a gyermek milyen sikerrel veszi ezeket az akadályokat, több szempont is befolyásolja: a feladat nehézsége, a gyermek fejlettségi szintje, illetve környezete.

Napjainkban a környezet nagymértékben befolyásoló tényező, hiszen világunkat gyakran az határozza meg, hogy minél gyorsabban, egyszerűbben végezzünk el feladatokat. Ezért gyermekünkre nem adunk cipőfűzős cipőt, marad a tépőzár. Nagyobb korban többször ülnek már a számítógép elé a gyerekek, kevesebbet forgatják a tollat, ceruzát. Az így elmaradt készségek a későbbi koncentráció, finommotorika alakulására negatív hatással lehetnek.
A gyerekek egyensúlyfejlesztésével azonban hathatunk olyan területekre is, amelyek az így elmaradt finommotorikus készséget, mozgáskoordinációt, koncentrációt is javítják. Emellett pedig megannyi más területet is fejleszt, ami pozitív hatással lehet a gyermek feladatmegoldó képességének későbbi alakulására.

Korai egyensúlyfejlesztés hatással lehet a finommotorikára

Milyen konkrét területeket befolyásol az egyensúlyfejlesztés?

Mozgáskoordináció: a jó egyensúlyérzék segít a gyerekeknek hatékonyabban irányítani testüket, amely szükséges a mindennapi mozgások, például a járás, futás, ugrálás, és később a sporttevékenységek elvégzése során.
Finom- és nagymotoros készségek: az egyensúlyfejlesztés, ahogy erről fent is szó esett, segít a finommotoros (kézmozgás, írás, rajzolás) és nagymotoros (futás, ugrás) készségek kialakításában. Ezek gyakorlása napjainkban háttérbe szorul, így még fontosabb lehet az egyensúlyfejlesztő gyakorlatok végzése.
Figyelem és koncentráció: egyensúlyozás közben a gyerekeknek testükre és mozgásukra kell koncentrálniuk, ami javítja figyelmüket. Ez később a tanulási folyamatok során is előnyt jelenthet.
Testtudatosság: egyensúlygyakorlatok végzése során a gyerekek jobban megismerhetik testüket és annak térbeli mozgását. Így fejlődik az a képességük, melynek köszönhetően érzékelik testrészeik helyzetét, mozgását és segíti azok megfelelő kontrollját. Tehát otthon, vagy iskolában, óvodában könnyebben tud majd tájékozódni, közlekedni, nem megy neki a bútoroknak, vagy társainak. 
Önbizalom: egy olyan gyerek, aki képes összetett, bonyolult feladatok megoldására, testrészei hatékony összehangolására, társas kapcsolataiban, tanulmányaiban is magabiztosabbá válhat, megnőhet a kompetencia érzete.
Idegrendszer: az egyensúlygyakorlatok végzése pozitív, serkentő hatással lehet az agy és az idegrendszer fejlődésére. Különösen a kisagyra, amely az egyensúlyért, a mozgáskoordinációért és a finom motorikus készségekért felelős.
Megfelelő testtartás: az egyensúlyérzék fejlesztése segíthet a gyerekeknek abban, hogy megfelelő testtartást alakítsanak ki, amely fontos az egészséges növekedéshez és a mozgásszervi problémák elkerüléséhez.
Későbbi sportteljesítmény: a fejlett egyensúlyérzékkel rendelkező gyerekeknek jobb lehet a sportteljesítménye.

Korai egyensúlyfejlesztés javíthatja a mozgáskoordinációt

Hogyan fejleszthetjük gyermekünk egyensúlyérzékét?

A gyerekek egyensúlyfejlesztését már egészen korai életkorban elkezdhetjük vidám, játékos mozgásformákkal. Ezek a gyakorlatok a szülő-gyerek kapcsolatra is pozitív hatással lehetnek, hiszen a közös, élménydús játék elmélyíti a gyermeki kötődést is. Használhatunk különböző fejlesztő eszközöket, de anélkül is végezhetünk velük egyszerű gyakorlatokat. Kimehetünk a természetbe, vagy akár egy játszótéren is egyszerűen segíthetjük a jobb egyensúlyérzék kialakítását.

Otthoni egyensúlygyakorlatok eszközökkel

Az egyensúlyfejlesztésre használható eszközök segítik a gyerekeket abban, hogy megtanulják fenntartani az egyensúlyukat instabil felületeken, vagy az egyenetlen talajjal járulnak hozzá a testérzet alakulásához. 

Egyensúlyozó eszközök: ilyen például az egyensúlyozó palló vagy egy olyan egyensúlyozó korong, mint a BalanceBoard. Mindkét eszköz használata közben komoly izommunka szükséges, amely így javítja a testtartást, fejleszti a testtudatosságot, egyensúlyérzéket, mozgáskoordinációt. Hasznos lehet egy dinamikus ülőpárna is, melyen többféle egyensúlygyakorlat is végezhető. A gimnasztikai vagy az olyan egyensúlyozó gyakorlatok végzésére alkalmas féllabdák, mint pl az egyensúlyozó tréner (közismertebb nevén BOSU labdák), szintén számos felhasználási lehetőséget kínálnak az otthoni mozgásfejlesztésre. 

Akupresszúrás vagy szenzoros masszázsszőnyegek, masszázslabdák: az ilyen eszközök a talp akupresszúrás pontjait stimulálják, illetve az egyenetlen felületet használva segítik a testérzékelés fejlődését. Egy szenzoros masszázsszőnyeggel pedig gyermeke szem-kéz koordinációját, színérzékelését, kombinációs készségét is fejlesztheti a színes lapok összeillesztésekor. 

Otthoni egyensúlygyakorlatok eszközök nélkül

Ha nem szeretne beruházni egy fejlesztőeszközre, az alábbi gyakorlatokkal könnyedén javíthatja gyermeke egyensúlyérzékét.

Vidám otthoni egyensúlyfejlesztés
Egylábon állás: kérje meg a gyermekét, hogy álljon egy lábon néhány másodpercig, majd próbálja meg ezt csukott szemmel is.
Féltérdelés vagy "lovagló" pozíció: a gyerek váltogathatja a különböző testhelyzeteket, hogy megtanulja teste stabilizálását.
Párnák vagy puha felületek használata: az otthoni párnák használatával készítsünk változatos talajt, hogy megtanuljanak alkalmazkodni a változó egyensúlyi kihívásokhoz.
Zsonglőrködés vagy különféle tárgyak egyensúlyozása: a labdák vagy más kis tárgyak egyensúlyozása a fej tetején, kezükben, lábukon javítja az egyensúlyi kontrollt és a koncentrációt.
Forgószék: a gyerekek forgathatják magukat egy széken, hogy fejlesszék a vestibuláris rendszert.
Tánc: kapcsoljuk be kedvenc zenéjét, és hagyjuk, hogy szabadon táncoljon, mozogjon, pörögjön-forogjon. Az egyensúlyfejlesztés mellett a tánc a hangulatot is javítja.
Gurulás vagy bukfencezés: az ilyen gyakorlatok segítenek a gyerekeknek megérteni a testük mozgását a térben, és elősegítik a testkontroll és egyensúly fejlődését.

Kint a szabadban pedig egyensúlygyakorlatok végeláthatatlan sorát végezheti gyermekünk. Lehet ez egy erdei túra, ahol az egyenetlen talaj kihívásaival kell szembenéznie, vagy hintázás, mászókázás, pörgés a játszótéren. Nagyobb gyerekeknél pedig a biciklizés, rollerezés, görkorcsolyázás mind-mind olyan tevékenység, mely komoly izommunkát, koncentrációt és egyensúlyérzéket igényel. 

Ha a borongós napokon inkább otthon maradnának, válasszon a Vivamax kínálatában is megtalálható fejlesztő eszközökből, vagy használja az otthonában is fellelhető játékokat a hatékony fejlesztésre, vidám közös programra. Ha pedig tehetik, menjenek a szabadba, és engedjék, hogy a természetes testmozgás hatására gyermekük egyre magabiztosabbá váljon. Sokszor nem is vesszük észre, milyen sok területre begyűrűzik a modern, felgyorsult világ negatív hatása Ami az egyik oldalon fejlődést, az egy másik területen elmaradást eredményez. Milyen szerencse, hogy a gyerekek esetében ezt vidám, közös játékkal tudjuk a legkönnyebben újra egyensúlyba hozni! 

Kapcsolódó termékcsoportok

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
 
 
Ehhez a cikkhez még nem érkezett hozzászólás.
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner