Kiszállítás készletről akár 24 órán belül!
25 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Mintaboltjainkban kipróbálhatja termékeinket!
Kosaram

Kiszállítás készletről - akár 24 órán belül!

25.000 Ft felett INGYENES házhoz szállítás!

Blog

Az ideális női izomtömeg nyomában

A közösségi média és a testkép alakulása – amit ott látunk, az csak egy szelet a valóságból

A nők testképét sokszor a közösségi médiában látott képek és videók formálják, holott ezek csupán a valóság egy kiragadott szeletét mutatják – nem a teljes képet. Az az irreális elvárás, hogy pontosan olyan izomzattal vagy testalkattal rendelkezzünk, mint a videókban szereplő influenszerek, könnyen szorongáshoz vezethet. Ez pedig táplálkozási zavarokat idézhet elő – a skála egyik végén elhízással, a másikon túlzott soványsággal.

A reális testkép és az egészséges táplálkozáshoz való viszony kialakítása azonban rendkívül fontos. Az evészavarok – például az anorexia és a bulimia nervosa –a 15–21 éves lányokat és fiatal nőket érintik, a pontos előfordulás jellemzően 3–6% körüli. Ezzel párhuzamosan a WHO adatai szerint az elhízás már világméretű problémává nőtte ki magát: 1990 óta megduplázódott a túlsúlyos emberek száma. Hazánkban pedig a lakosság közel 70%-a tekinthető túlsúlyosnak, ami a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának egyik fő rizikófaktora. A túlzott soványság pedig a hormonegyensúly felborulásának gyakori kiváltó oka lehet – különösen nőknél.

Éppen ezért itt az ideje, hogy elengedjük a TikTok-videók „tökéletes” testű influenszereit, és a teljes képet vizsgáljuk meg: mit mond a tudomány az egészséges női izomtömegről?

Mit mutat a mérleg, és mit mutat meg a testünk valójában?

A testösszetétel három kulcseleme: az izomtömeg, a testzsírszázalék és a testtömegindex (BMI). Ezek együttesen segíthetnek képet alkotni az egészségi állapotunkról – de csak akkor, ha a helyükön kezeljük őket. 
Biztosan állt már fel Ön is olyan testelemző mérlegre, amely kiszámolta a BMI értékeit - testtömeg (kg) osztva a testmagasság négyzetével (m²). 
Az eredményt látva pedig összeszorult a torka: rendszeresen sportol, egészségesen táplálkozik, a mérleg mégis a lelkébe gázolt a „túlsúlyos” jelzővel. 
Mi ennek az oka?  A BMI számítás nem tesz különbséget izom és zsír között, tehát ez alapján egy 165 cm magas, sportos nőt túlsúlyosnak tekinthet. A teljes képhez tehát több adatra van szükségünk-

A részletes testösszetételről a Mérleg, ami megmutatja az izomtömeget és a testzsír százalékot is című blogcikkünkben is írunk, illetve a testelemző mérleg előnyeit is bemutatjuk.

Nem a kilók számítanak – az izomtömeg és a testzsír kapcsolata

Az izomtömeg a teljes testtömeg azon része, amelyet az izomszövet alkot – beleértve a vázizmokat, a belső szervek izmait és a szívizmot is. A testzsírszázalék pedig azt mutatja meg, hogy a testtömeg hány százalékát teszi ki a zsírszövet.
Általánosságban elmondható, hogy az egészséges testösszetételhez alacsonyabb testzsírszázalék és megfelelő izomtömeg társul. Ha az izomtömeg nő, miközben a testzsír mennyisége változatlan marad vagy csökken, akkor a testzsírszázalék is csökkenhet – ez pedig javíthatja az általános egészségi állapotot. 

Átlagos, nem sportoló, de aktív életet élő nők izomtömeg százaléka ideálisan így írható le:


•    18–35 év között: 31–33%
•    36–55 év között: 29–31%
•    56 év felett: 26–30%

Egészségi állapotát is javítja a jobb izomtömeg arány

A testizomtömeg a test összetételének egy kulcsfontosságú mutatója, több területen is hatással lehet egészségedre:

Felgyorsíthatja az anyagcsere-folyamatokat
Az izom egy aktív szövet, amely nyugalmi állapotban is energiát éget. A nagyobb izomtömeg tehát gyorsabb anyagcserét jelent, hiszen minél több a testedben az izom, annál több kalóriát tudsz elégetni – a tested akár pihenés közben is dolgozik. Ezzel megelőzheted az elhízást, kontrolálhatod a testsúlyod.

Csökken a csontritkulás kockázata
A rendszeres edzés a csonttömeg arányára is hatással lehet. Ez nők esetében kifejezetten fontos – a változókori hormonális átalakulás hatására csökken az ösztrogénszint, ami csontritkulás kialakulásához vezethet. Az aktív életmód, a testizomtömeg építése folyamatos ingernek teszi ki a csontozatot, ami csökkenti a csonttömeg leépülését, így a csontritkulás kialakulását.

Serkenti az immunrendszer működését, javítja a regenerációt és az általános egészségi állapotot
Az izomszövet gyulladáscsökkentő hatású myokineket termel – ezek segítik egyensúlyban tartani az immunrendszert. A rendszeres testmozgással pedig javul az alvás minősége is, amely így elősegíti a gyorsabb regenerációt, ezzel számos további egészségügyi probléma kialakulásának kockázatát csökkentve.

Hozzájárul a hormonális egyensúlyhoz
Az izomépítés, valamint a nagyobb izomtömeg – ami még az optimális izomtömeg százalék tartományban marad - lassíthatja az öregedési folyamatokat, valamint a hormonháztartás kiegyensúlyozottságát is fenntarthatja, növelheti. Így például javíthatja a termékeny korú nők fogamzóképességét, a változó korban lévő nők esetében pedig enyhítheti a menopauza kellemetlen tüneteit, illetve azok intenzitását.

Ne hagyja tehát figyelmen kívül teste izomösszetételét! Javasoljuk mindenkinek az izomépítést – különösen a nőknek, akik számára az izomtömeg növelése amúgy is több kihívást tartogat. Törekedjen az ideális egyensúlyra az izomtömeg és a testzsír százalék tekintetében, hogy hosszabb és egészségesebb életet élhessen!

Kapcsolódó termékcsoportok

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
Ehhez a cikkhez még nem érkezett hozzászólás.
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner